100 % bawełny, czy jednak poliester – jak to sprawdzić. Czy warto kupować pościel z poliestru

Recznierobionet/ 30 czerwca, 2021/ Bez kategorii/ 0 comments

Coraz trudniej odróżnić na pierwszy rzut oka, czy tkanina wykonana jest z poliestru czy bawełny. Nam zdarzyło się zostać w ten sposób oszukanym, podczas zakupu pościeli. Miała być to satyna bawełniana (100 % cotton). Okazało się jednak, że tkanina zachowuje się typowo, jak poliestrowa. Z bawełną niewiele ma wspólnego.
Przeprowadziliśmy kilka testów i postanowiliśmy się nimi  podzielić. Wiemy, że znaczna większość naszych czytelników, to przedsiębiorcy zajmujący się rękodziełem, którzy dbają by ich produkty były wykonane z naturalnych materiałów,  Oto jak możesz dowiedzieć się, czy wasz materiał to bawełna, czy poliester

 

Cena

Wyroby z poliestru są tańsze, niż z bawełny. Tu jednak można się nabrać, tak jak to było w naszym przypadku. Promocyjne ceny bawełnianej pościeli są niekiedy niższe niż ceny pościeli z poliestru.

Wzory i kolory

To, co może kusić do zakupu tkaniny poliestrowej, to szeroka gama kolorów i wzorów. Jeśli szukasz produktu wyłącznie z bawełny, powinna w tym miejscu zapalić się tobie czerwona lampka. Tkaninie poliestrowej można nadać nawet najbardziej intensywny kolor, będzie on trwały i nie wyblaknie podczas prania, czy suszenia na słońcu. Inaczej jest z bawełną.
Z tego powodu z poliestru produkowane są często pościele dla dzieci. Zazwyczaj mają bardzo intensywne kolory i przedstawiają postacie z ulubionych kreskówek. Poliestrowe pościele nie powinny jednak być używane przez najmłodszych ponieważ jest to tkanina, która „nie oddycha”, a więc może powodować między innymi problemy dermatologiczne oraz zaburzenia termoregulacji.

poliester nie pochłania wody

higroskopijność, poliester nie pochłania wody

Higroskopijność

Dzięki temu, że poliester słabo chłonie wodę, bardzo szybko schnie. Można by to potraktować jako zaletę, gdyby nie fakt, że z tego samego powodu, w ubraniach, czy pościeli z poliestru pocimy się o wiele bardziej. Bawełna charakteryzuje się dużą higroskopijnością, co oznacza, że łatwo i szybko wchłania wilgoć, po zamoczeniu staje się cięższa. Jest przewiewna. Z poliestrem jest odwrotnie.

róznice między bawełna a poliestrem

pościel z satyny gnietliwość

Gnietliwość

Tkaniny z bawełny gniotą się zdecydowanie bardziej niż te poliestrowe. Łatwo to zauważyć robiąc test.

 

Kurczliwość

Tkaniny bawełniane kurczą się przy pierwszym praniu. Czasem wystarczy już zamoczenie w zimnej wodzie. Naturalna kurczliwość bawełny według polskiej normy PN-P-84004: 2003 wynosi 6%. Tkaniny poliestrowe zachowują swój rozmiar podczas prania.
Co do naszej pościeli, to nie mieliśmy pewności, że nie była wcześniej prana, więc choć się nie skurczyła po praniu, potrzebowaliśmy sprawdzić inne jej cechy.

 

Elektryzowanie się

Kolejną wadą tkanin poliestrowych, jest proces ich elektryzowania się. W przypadku naszej pościeli nie zauważyliśmy jednak elektryzowania podczas typowego używania. Być może dlatego, że unikamy syntetycznych tkanin i używamy kołdry z bawełnianym poszyciem.
Sprawdziliśmy za to, jak taka tkanina pościelowa zbiera kurz. Okazało się, że nadaje się do tego znakomicie.
Uwaga! Mimo że pościel poliestrowa jak często opisywana jako bezpieczna dla alergików, z powodu przyciągania kurzu nie powinna być przez nich używana.

 

Filcowanie się

To, co przekonało nas ostatecznie do zrobienia testu i pozbycia się pościeli, to filcowanie się. Choć pościel na początku prezentowała się bardzo dobrze, była gładka, przyjemna w dotyku, po pewnym czasie zaczęła się mechacić jak tkanina poliestrowa. Nie zdarzyło nam się to nigdy z pościelą bawełnianą.

łatwopalny poliester

poliester się topi, palenie poliestrowej tkaniny

Łatwopalność

Poliester właściwie nie pali się ale topi. Podpaliliśmy kawałek pościeli. Nasze przypuszczenia co do składu się potwierdziły. Po podpaleniu, nitki tkaniny poliestrowej zbiły się w twardy plastik.

W przypadku tkaniny bawełnianej, po podpaleniu pozostają widoczne nadpalone nitki oraz pokruszone kawałki materiału.

 

Bawełna, czy poliester

Pewne jest, że tkanina, z której wykonano naszą pościel, to nie 100% bawełny. Przypuszczamy, że w składzie znajduje się przede wszystkim poliester. Teraz podczas zakupów jesteśmy jeszcze bardziej ostrożni i po tym teście szybciej odróżniamy produkty z domieszką włókien syntetycznych, od tych które są naturalne. Pościel wyrzuciliśmy, bo spanie pod nią coraz bardziej nas męczyło. W zamian kupiliśmy coś prawdziwie bawełnianego. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wy również nie dacie się oszukać na poliester pod metką z napisem 100% bawełny.

pościel z poliestru i pościel z bawełny

pościel z bawełny i poliestru, różnice, co wybrać, wady i zalety

Czy warto kupować pościel z poliestru

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, czy warto kupować pościel z poliestru, naszym zdaniem nie. Choć wygląda lepiej, bo nie trzeba jej prasować, a kolory nie blakną, to w końcu zacznie się brzydko mechacić, a gdy przyjdzie lato, spanie pod nią staje się nie do wytrzymania.

Share this Post
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments